Y08500R01000F9R
Vishay Precision Group
Y08500R01000F9R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Y08500R01000F9R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y08500R01000F9R
Manufacturer Vishay Precision Group
Description RES 0.01 OHM 1/2W 2516 WIDE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 200 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
200 pcs400 pcs600 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±2ppm/°C
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Series:VCS1625
Resistance:10 mOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Other Names:VCS1625 0R0100 TCR2 1.0% S T
Y0850-.01ATR
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Number of Terminations:4
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:10 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 2516 (6440 Metric), 1625 Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil