Y08500R01240G3R
Vishay Foil Resistors
Y08500R01240G3R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Y08500R01240G3R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Y08500R01240G3R
Manufacturer Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precisio
Description RES SMD 0.0124OHM 1/2W 2516 WIDE
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.5W, 1/2W
Voltage - Breakdown:SMD
Thickness (Max):±2ppm/°C
Size / Dimension:0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Series:VCS1625
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Manufacturer Part Number:Y08500R01240G3R
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)
Features:Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
FIFO's:4
Expanded Description:0.0124 Ohm ±2% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 2516 (6440 Metric), 1625 Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil
ESR (Equivalent Series Resistance):±2%