VN7140AS-E
STMicroelectronics
VN7140AS-E
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VN7140AS-E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VN7140AS-E
Manufacturer STMicroelectronics
Description IC DVR HIGH-SIDE 1CH 8SOIC
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):Not Required
Voltage - Load:4 V ~ 28 V
Switch Type:General Purpose
Supplier Device Package:8-SO
Series:VIPower™
Rds On (Typ):140 mOhm
Ratio - Input:Output:1:1
Packaging:Tube
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Type:N-Channel
Output Configuration:High Side
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Number of Outputs:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Interface:On/Off
Input Type:Non-Inverting
Features:Auto Restart, Status Flag
Fault Protection:Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO
Current - Output (Max):8A