VJ3640Y475MXAAT
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VJ3640Y475MXAAT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy VJ3640Y475MXAAT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | VJ3640Y475MXAAT |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | CAP CER 4.7UF 50V X7R 3640 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.945 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 50V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Thickness (Max): | 0.086" (2.18mm) |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Size / Dimension: | 0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm) |
| Series: | VJ |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 3640 (9110 Metric) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Style: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 4.7µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 3640 (9110 Metric) |
| Capacitance: | 4.7µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply VJ3640Y475MXAAT, use the request quote form to request VJ3640Y475MXAAT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VJ3640Y475MXAAT.The price and lead time for VJ3640Y475MXAAT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VJ3640Y475MXAAT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

