VJ3640Y475MXAAT
Buy VJ3640Y475MXAAT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VJ3640Y475MXAAT
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP CER 4.7UF 50V X7R 3640
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Thickness (Max):0.086" (2.18mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Series:VJ
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:3640 (9110 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:4.7µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 3640 (9110 Metric)
Capacitance:4.7µF