VJ3040Y224KXGAT8R
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy VJ3040Y224KXGAT8R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. VJ3040Y224KXGAT8R
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP CER 0.22UF 1KV X7R 3040
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.100" (2.54mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.300" L x 0.400" W (7.62mm x 10.16mm)
Series:VJ, CDC
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:3040 (7610 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:Integrated Bleed Resistor, High Voltage
Detailed Description:0.22µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 3040 (7610 Metric)
Capacitance:0.22µF