UVZ2F330MHD1TN
Nichicon
UVZ2F330MHD1TN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UVZ2F330MHD1TN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UVZ2F330MHD1TN
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 33UF 20% 315V RADIAL
(In US Dollars)
250 pcs500 pcs750 pcs1250 pcs
2500 pcs6250 pcs12500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:315V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:UVZ
Ripple Current @ Low Frequency:195mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:312mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-13546-3
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:33 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:33µF 315V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:33µF