UVZ2F470MHH
Nichicon
UVZ2F470MHH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UVZ2F470MHH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UVZ2F470MHH
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 47UF 20% 315V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:315V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:UVZ
Ripple Current @ Low Frequency:230mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:368mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:47µF 315V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:47µF