UVZ2F3R3MPD1TD
Nichicon
UVZ2F3R3MPD1TD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UVZ2F3R3MPD1TD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UVZ2F3R3MPD1TD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 3.3UF 20% 315V RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
12500 pcs25000 pcs50000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:315V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:UVZ
Ripple Current @ Low Frequency:38mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:60.8mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-13547-3
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:27 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3.3µF 315V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:3.3µF