UPS2V4R7MPD1TD
Nichicon
UPS2V4R7MPD1TD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UPS2V4R7MPD1TD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UPS2V4R7MPD1TD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 934 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:350V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:UPS
Ripple Current @ Low Frequency:49mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:78.4mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-5417-1
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:4.7µF 350V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:4.7µF