UPS2V220MHD1TN
Nichicon
UPS2V220MHD1TN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UPS2V220MHD1TN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UPS2V220MHD1TN
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 644 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:350V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:UPS
Ripple Current @ Low Frequency:130mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:208mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-5414-1
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:33 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:22µF 350V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:22µF