UPS2W010MPD
Nichicon
UPS2W010MPD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UPS2W010MPD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UPS2W010MPD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 4 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:UPS
Ripple Current @ Low Frequency:18mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:28.8mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:27 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1µF