UKL1H331MHD
Nichicon
UKL1H331MHD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UKL1H331MHD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UKL1H331MHD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:UKL
Ripple Current @ Low Frequency:600mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:900mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:27 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:330µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:330µF