UKL1H330KPDANATD
Nichicon
UKL1H330KPDANATD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UKL1H330KPDANATD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UKL1H330KPDANATD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:UKL
Ripple Current @ Low Frequency:110mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:220mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:33µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:33µF