UKL1H330MPD1TD
Nichicon
UKL1H330MPD1TD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UKL1H330MPD1TD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UKL1H330MPD1TD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 815 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:UKL
Ripple Current @ Low Frequency:165mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:330mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-10504-1
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:33µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:33µF