TZMC8V2-GS18
Vishay Precision Group
TZMC8V2-GS18
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TZMC8V2-GS18 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TZMC8V2-GS18
Manufacturer Vishay
Description Diode Zener Single 8.2V 5% 500mW 2-Pin Mini-MELF SOD-80 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 78387 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):8.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 200mA
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:SOD-80 MiniMELF
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:500mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Other Names:TZMC8V2-GS18-ND
TZMC8V2-GS18GITR
Operating Temperature:175°C
Impedance (Max) (Zzt):7 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 8.2V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
Current - Reverse Leakage @ Vr:100nA @ 6.2V