TZMC7V5-GS18
Vishay Precision Group
TZMC7V5-GS18
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TZMC7V5-GS18 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TZMC7V5-GS18
Manufacturer Vishay
Description DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD80
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 9483 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10000 pcs30000 pcs50000 pcs100000 pcs250000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):7.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 200mA
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:SOD-80 MiniMELF
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:500mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Other Names:TZMC7V5-GS18-ND
TZMC7V5-GS18GITR
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Impedance (Max) (Zzt):7 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
Current - Reverse Leakage @ Vr:100nA @ 5V