TXB2P-019-028ND
CTS Electronic Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TXB2P-019-028ND with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TXB2P-019-028ND with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TXB2P-019-028ND |
|---|---|
| Manufacturer | CTS Electronic Components |
| Description | THERMAL LINK PRESS ON NICKEL TO- |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $20.956 | |||||
Specifications
Data sheet
| Width: | 0.220" (5.59mm) |
|---|---|
| Type: | Top Mount |
| Thermal Resistance @ Natural: | 108.00°C/W |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | - |
| Shape: | Cylindrical |
| Series: | - |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Package Cooled: | TO-18 |
| Other Names: | 294-1141 TXB2P019028ND |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Finish: | Dull Nickel |
| Material: | Brass |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Length: | 0.280" (7.11mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Off Base (Height of Fin): | - |
| Diameter: | 0.220" (5.59mm) OD |
| Detailed Description: | Heat Sink TO-18 Brass Top Mount |
| Attachment Method: | Press Fit, Bolt On |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TXB2P-019-028ND, use the request quote form to request TXB2P-019-028ND pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TXB2P-019-028ND.The price and lead time for TXB2P-019-028ND depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TXB2P-019-028ND.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


