TXB2P019028B
CTS Electronic Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TXB2P019028B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TXB2P019028B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TXB2P019028B |
|---|---|
| Manufacturer | CTS Electronic Components |
| Description | THERMAL LINK PRESS ON BLACK TO-1 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $19.051 | |||||
Specifications
Data sheet
| Width: | 0.220" (5.59mm) |
|---|---|
| Type: | Top Mount |
| Thermal Resistance @ Natural: | 108.00°C/W |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | - |
| Shape: | Cylindrical |
| Series: | - |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Package Cooled: | TO-18 |
| Other Names: | 294-1119 TXB2P-019-028B |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Finish: | Black Cadmium |
| Material: | Brass |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Length: | 0.280" (7.11mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height Off Base (Height of Fin): | - |
| Diameter: | 0.220" (5.59mm) OD |
| Detailed Description: | Heat Sink TO-18 Brass Top Mount |
| Attachment Method: | Press Fit, Bolt On |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TXB2P019028B, use the request quote form to request TXB2P019028B pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TXB2P019028B.The price and lead time for TXB2P019028B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TXB2P019028B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

