TR3E227K016C0150
Vishay Precision Group
TR3E227K016C0150
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TR3E227K016C0150 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TR3E227K016C0150
Manufacturer Vishay
Description Surface Mount Tantalum Capacitor, 220 uF, 16 V, ± 10%, -55 C, 125 C, 2917 [7343-43 Metric]
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 16771 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Rated:16V
Type:Molded
Tolerance:220µF
Surface Mount Land Size:-
Supplier Device Package:E
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:TANTAMOUNT®, TR3
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:2917 (7343 Metric)
Other Names:718-1498-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Manufacturer Part Number:TR3E227K016C0150
Lifetime @ Temp.:150 mOhm
Height - Seated (Max):0.170" (4.32mm)
Features:General Purpose
Expanded Description:220µF ±10% Molded Tantalum Capacitors 16V 2917 (7343 Metric) 150 mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance):±10%
Description:CAP TANT 220UF 16V 10% 2917