TPSMB43CA
Hamlin / Littelfuse
TPSMB43CA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPSMB43CA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPSMB43CA
Manufacturer Littelfuse
Description TPSMB Series 600 W 43 V Bi-Directional Surface Mount TVS Diode DO-214AA
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 37391 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:40.9V
Voltage - Breakover:1
Voltage - Breakdown (Min):36.8V
Voltage - Breakdown:DO-214AA (SMBJ)
Type:Zener
Series:Automotive, AEC-Q101, TPSMB
RoHS Status:Digi-Reel®
Ripple Current - Low Frequency:Automotive
Power Line Protection:600W
Power - Peak Pulse:10.3A
Polarization:DO-214AA, SMB
Other Names:F6329DKR
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Manufacturer Part Number:TPSMB43CA
Description:TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC SMB AEQ
Current - Peak Pulse (10/1000µs):59.3V