TPSMB40A-VR
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPSMB40A-VR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPSMB40A-VR
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description TVS SURF MT DO214AA AEQ101 TR
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.5V
Voltage - Breakdown (Min):44.4V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-214AA (SMBJ)
Series:Automotive, AEC-Q101, TPSMB-VR
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:600W
Package / Case:DO-214AA, SMB
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000µs):9.3A