TPSC336K016H0300
AVX Corporation
TPSC336K016H0300
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPSC336K016H0300 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPSC336K016H0300
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP TANT 33UF 16V 10% 2312
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Package / Case:2312 (6032 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):300 mOhm
Detailed Description:33µF Molded Tantalum Capacitors 16V 2312 (6032 Metric) 300 mOhm
Capacitance:33µF