TPSC336K020R0300
KYOCERA AVX
TPSC336K020R0300
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPSC336K020R0300 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPSC336K020R0300
Manufacturer KYOCERA AVX
Description 33uF SMD Solid MnO2 Tantalum Electrolytic Capacitor; 20 V dc +/-10%; TPS Series
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 36239 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:20V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Series:TPS
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2312 (6032 Metric)
Other Names:478-3096-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):300 mOhm
Detailed Description:33µF Molded Tantalum Capacitors 20V 2312 (6032 Metric) 300 mOhm
Capacitance:33µF