TPSC335K035R0700
AVX Corporation
TPSC335K035R0700
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPSC335K035R0700 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPSC335K035R0700
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP TANT 3.3UF 35V 10% 2312
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs12500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Series:TPS
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2312 (6032 Metric)
Other Names:478-1769-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Manufacturer Size Code:C
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):700 mOhm
Detailed Description:3.3µF Molded Tantalum Capacitors 35V 2312 (6032 Metric) 700 mOhm
Capacitance:3.3µF