TPSC227K006R0100
AVX Corporation
TPSC227K006R0100
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPSC227K006R0100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPSC227K006R0100
Manufacturer AVX
Description 220uF SMD Solid MnO2 Tantalum Electrolytic Capacitor; 6.3 VDC +/-10%; TPS Series
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 40927 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Series:TPS
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:2312 (6032 Metric)
Other Names:478-9122-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Manufacturer Size Code:C
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):100 mOhm
Detailed Description:220µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 2312 (6032 Metric) 100 mOhm
Capacitance:220µF