TPSC227K006R0100
AVX Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPSC227K006R0100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPSC227K006R0100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPSC227K006R0100 |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Description | 220uF SMD Solid MnO2 Tantalum Electrolytic Capacitor; 6.3 VDC +/-10%; TPS Series |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.652 | $0.589 | $0.531 | $0.519 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 6.3V |
|---|---|
| Type: | Molded |
| Tolerance: | ±10% |
| Size / Dimension: | 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) |
| Series: | TPS |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 2312 (6032 Metric) |
| Other Names: | 478-9122-1 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Manufacturer Size Code: | C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.110" (2.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 100 mOhm |
| Detailed Description: | 220µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 2312 (6032 Metric) 100 mOhm |
| Capacitance: | 220µF |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPSC227K006R0100, use the request quote form to request TPSC227K006R0100 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPSC227K006R0100.The price and lead time for TPSC227K006R0100 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPSC227K006R0100.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
