TPH2R306NH,L1Q
Toshiba Semiconductor and Storage
TPH2R306NH,L1Q
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPH2R306NH,L1Q with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPH2R306NH,L1Q
Manufacturer Toshiba
Description Mosfet N Ch 60V 60A Sop Adv
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 20419 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 1mA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:8-SOP Advance (5x5)
Series:U-MOSVIII-H
Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.3 mOhm @ 30A, 10V
Power Dissipation (Max):1.6W (Ta), 78W (Tc)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:8-PowerVDFN
Other Names:TPH2R306NHL1QCT
Operating Temperature:150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:6100pF @ 30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:72nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):6.5V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Detailed Description:N-Channel 60V 60A (Tc) 1.6W (Ta), 78W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:60A (Tc)