TPH2R608NH,L1Q
Toshiba Semiconductor and Storage
TPH2R608NH,L1Q
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPH2R608NH,L1Q with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPH2R608NH,L1Q
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Description MOSFET N-CH 75V 150A SOP8
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 1mA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:8-SOP Advance (5x5)
Series:U-MOSVIII-H
Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.6 mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max):142W (Tc)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:8-PowerVDFN
Other Names:TPH2R608NHL1QCT
Operating Temperature:150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:6000pF @ 37.5V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:72nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):75V
Detailed Description:N-Channel 75V 150A (Tc) 142W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:150A (Tc)