TMOV14RP550EL3T7
Hamlin / Littelfuse
TMOV14RP550EL3T7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TMOV14RP550EL3T7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TMOV14RP550EL3T7
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description VARISTOR 910V 6KA DISC 14MM
(In US Dollars)
1200 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):910V
Varistor Voltage (Min):819V
Varistor Voltage (Max):1.001kV
Series:TMOV®
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Disc 14mm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:715V
Maximum AC Volts:550V
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Thermally Protected
Energy:190J
Detailed Description:910V 6kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Current - Surge:6kA
Capacitance @ Frequency:180pF @ 1MHz