TMOV14RP460EL2T7
Hamlin / Littelfuse
TMOV14RP460EL2T7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TMOV14RP460EL2T7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TMOV14RP460EL2T7
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description THERMALLY PROTECTED VARISTOR 14M
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1200 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):750V
Varistor Voltage (Min):675V
Varistor Voltage (Max):825V
Series:TMOV®
Package / Case:Disc 14mm
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Maximum DC Volts:610V
Maximum AC Volts:460V
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Features:Thermally Protected
Energy:180J
Detailed Description:750V 6kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Current - Surge:6kA
Capacitance @ Frequency:220pF @ 1MHz