TMOV14RP460E
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TMOV14RP460E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TMOV14RP460E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TMOV14RP460E |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse |
| Description | TMOV? Series 610 VDC 460 V RMS 1240 V Clamp 6000 A 220 pF Radial Lead Varistor |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.179 | $1.064 | $0.96 | $0.939 | ||
Specifications
Data sheet
| Varistor Voltage (Typ): | 750V |
|---|---|
| Varistor Voltage (Min): | 675V |
| Varistor Voltage (Max): | 825V |
| Series: | TMOV® |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Disc 14mm |
| Other Names: | F11281 TMOV14RP460E-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Circuits: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum DC Volts: | 610V |
| Maximum AC Volts: | 460V |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Thermally Protected |
| Energy: | 180J |
| Detailed Description: | 750V 6kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm |
| Current - Surge: | 6kA |
| Capacitance @ Frequency: | 220pF @ 1MHz |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TMOV14RP460E, use the request quote form to request TMOV14RP460E pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TMOV14RP460E.The price and lead time for TMOV14RP460E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TMOV14RP460E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
