TEMT6200FX01
Vishay Precision Group
TEMT6200FX01
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TEMT6200FX01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TEMT6200FX01
Manufacturer Vishay
Description Ambient Light Sensor Phototransistor Chip Silicon 550nm Automotive 2-Pin SMD T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 30400 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Wavelength:550nm
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):6V
Viewing Angle:120°
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:100mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:751-1056-2
Orientation:Top View
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Detailed Description:Phototransistor 550nm Top View 0805 (2012 Metric)
Current - Dark (Id) (Max):50nA
Current - Collector (Ic) (Max):20mA