TEMT1000
Vishay Precision Group
TEMT1000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TEMT1000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TEMT1000
Manufacturer Vishay
Description TEMT1000 Series 880 nm +/-15 70 V 200 nA 180 kHz NPN Phototransistor
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 40391 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Wavelength:950nm
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):70V
Viewing Angle:30°
Series:-
Power - Max:100mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2-SMD, Z-Bend
Other Names:751-1052-2
Orientation:Top View
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Detailed Description:Phototransistor 950nm Top View 2-SMD, Z-Bend
Current - Dark (Id) (Max):200nA
Current - Collector (Ic) (Max):50mA