TE300B1K2J
Buy TE300B1K2J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TE300B1K2J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 1.2K OHM 5% 300W
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Size / Dimension:1.575" Dia x 11.102" L (40.00mm x 282.00mm)
Series:TE, CGS
Resistance:1.2 kOhms
Power (Watts):300W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:3-1879448-8
3-1879448-8-ND
A137775
TE300B1K2J-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Failure Rate:-
Detailed Description:1.2 kOhms ±5% 300W Wirewound Chassis Mount Resistor