TE300B180RJ
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TE300B180RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TE300B180RJ
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 180 OHM 5% 300W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Size / Dimension:1.575" Dia x 11.102" L (40.00mm x 282.00mm)
Series:TE, CGS
Resistance:180 Ohms
Power (Watts):300W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:2-1879448-8
2-1879448-8-ND
A137772
TE300B180RJ-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:180 Ohms ±5% 300W Wirewound Chassis Mount Resistor