TE300B18RJ
Buy TE300B18RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TE300B18RJ
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 18 OHM 5% 300W
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Size / Dimension:1.575" Dia x 11.102" L (40.00mm x 282.00mm)
Series:TE, CGS
Resistance:18 Ohms
Power (Watts):300W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:1-1879448-6
1-1879448-6-ND
A137773
TE300B18RJ-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Failure Rate:-
Detailed Description:18 Ohms ±5% 300W Wirewound Chassis Mount Resistor