TDB120ALD
Hamlin / Littelfuse
TDB120ALD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TDB120ALD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TDB120ALD
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description RELAY TIME DELAY 1023S 10A 120V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free by exemption / RoHS Compliant
In stock 1 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:120VAC
Timing Initiate Method:Input Voltage, Trigger Signal
Timing Adjustment Method:DIP Switches
Termination Style:Plug In, 11 Pin (Octal)
Series:TDB
Relay Type:Mechanical Relay
Other Names:F10664
Mounting Type:Socketable
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Function:Off-Delay
Detailed Description:Off-Delay Time Delay Relay DPDT (2 Form C) 1 Sec ~ 1023 Sec Delay 10A @ 120/240VAC Socketable
Delay Time:1 Sec ~ 1023 Sec
Contact Rating @ Voltage:10A @ 120/240VAC