TDB6HK360N16PBOSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TDB6HK360N16PBOSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TDB6HK360N16PBOSA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description THYRISTOR MODULE VDRM 1600V 70A
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
6 pcs
Data sheet
Voltage - Off State:1600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2V
Structure:Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Series:-
Package / Case:Module
Other Names:SP000485562
TDB6HK360N16P
TDB6HK360N16P-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes:3 SCRs, 3 Diodes
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Detailed Description:SCR Module 1600V 360A Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes Chassis Mount Module
Current - On State (It (RMS)) (Max):360A
Current - On State (It (AV)) (Max):210A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):3000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):220mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100mA