STGWA15H120DF2
STMicroelectronics
STGWA15H120DF2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STGWA15H120DF2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. STGWA15H120DF2
Manufacturer STMicroelectronics
Description Trench gate field-stop IGBT, H series 1200 V, 15 A high speed
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 12343 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.6V @ 15V, 15A
Test Condition:600V, 15A, 10 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:23ns/111ns
Switching Energy:380µJ (on), 370µJ (off)
Supplier Device Package:TO-247-3
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):231ns
Power - Max:259W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Other Names:497-15546-5
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
IGBT Type:Trench Field Stop
Gate Charge:67nC
Detailed Description:IGBT Trench Field Stop 1200V 30A 259W Through Hole TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm):60A
Current - Collector (Ic) (Max):30A