STGW80H65DFB
STMicroelectronics
STGW80H65DFB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STGW80H65DFB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. STGW80H65DFB
Manufacturer STMicroelectronics
Description Trench gate field-stop IGBT, HB series 650 V, 80 A high speed
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 7689 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 80A
Test Condition:400V, 80A, 10 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:84ns/280ns
Switching Energy:2.1mJ (on), 1.5mJ (off)
Supplier Device Package:TO-247
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):85ns
Power - Max:469W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Other Names:497-14368
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:42 Weeks
IGBT Type:Trench Field Stop
Gate Charge:414nC
Detailed Description:IGBT Trench Field Stop 650V 120A 469W Through Hole TO-247
Current - Collector Pulsed (Icm):240A
Current - Collector (Ic) (Max):120A