STBC02AJR
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STBC02AJR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STBC02AJR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | STBC02AJR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | Li-Ion linear battery charger with LDO, load switches and reset generator |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.559 | $2.31 | $2.084 | $2.038 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Max): | 5.4V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 30-Flip Chip (2.59x2.25) |
| Series: | - |
| Programmable Features: | Timer |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 30-UFBGA, FCBGA |
| Other Names: | 497-16561-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Cells: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 38 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | - |
| Fault Protection: | Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Current, Short Circuit |
| Detailed Description: | Charger IC Lithium Ion/Polymer 30-Flip Chip (2.59x2.25) |
| Current - Charging: | Constant - Programmable |
| Charge Current - Max: | 450mA |
| Battery Pack Voltage: | 4.2V |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion/Polymer |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply STBC02AJR, use the request quote form to request STBC02AJR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STBC02AJR.The price and lead time for STBC02AJR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STBC02AJR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

