STBC15QTR
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STBC15QTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STBC15QTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | STBC15QTR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | BATTERY CHARGERS |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | 6000 pcs | 15000 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.616 | $0.585 | $0.563 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Max): | 6.5V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 12-QFN (1.7x2) |
| Series: | - |
| Programmable Features: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 12-UFQFN |
| Other Names: | 497-18166-2 STBC15QTR-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Cells: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Interface: | - |
| Fault Protection: | Reverse Current |
| Detailed Description: | Charger IC Lithium Ion 12-QFN (1.7x2) |
| Current - Charging: | Constant |
| Charge Current - Max: | 40mA |
| Battery Pack Voltage: | 4.2V |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply STBC15QTR, use the request quote form to request STBC15QTR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STBC15QTR.The price and lead time for STBC15QTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STBC15QTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

