STBC21FTR
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy STBC21FTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy STBC21FTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | STBC21FTR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC LI-PLUS BATT CHARG 14HTSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.89 | $2.593 | $2.084 | $1.712 | $1.419 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Max): | 9V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 14-HTSSOP |
| Series: | - |
| Programmable Features: | Current, Timer |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Other Names: | 497-13145-1 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Cells: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | I²C |
| Fault Protection: | Over Temperature, Reverse Battery, Short Circuit |
| Detailed Description: | Charger IC Lithium Ion 14-HTSSOP |
| Current - Charging: | Constant - Programmable |
| Charge Current - Max: | 1.1A |
| Battery Pack Voltage: | 4.2V |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
| Base Part Number: | STBC21 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply STBC21FTR, use the request quote form to request STBC21FTR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number STBC21FTR.The price and lead time for STBC21FTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# STBC21FTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

