SSCDANN015PD6A5
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
SSCDANN015PD6A5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SSCDANN015PD6A5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SSCDANN015PD6A5
Manufacturer Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description SENSOR PRES 15PSI DIFF 5V DIP
(In US Dollars)
250 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:4.75 V ~ 5.25 V
Termination Style:PC Pin
Supplier Device Package:8-DIP
Series:TruStability® SSC
Pressure Type:Differential
Port Style:Barbed
Port Size:Male - 0.19" (4.93mm) Tube
Package / Case:8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
Output Type:I²C
Output:12 b
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Operating Pressure:±15 PSI (±103.42 kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum Pressure:±60 PSI (±413.69 kPa)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Detailed Description:Pressure Sensor ±15 PSI (±103.42 kPa) Differential Male - 0.19" (4.93mm) Tube 12 b 8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
Accuracy:±0.25%