SSCDANN015PA2A3
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
SSCDANN015PA2A3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SSCDANN015PA2A3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SSCDANN015PA2A3
Manufacturer Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description SENSOR PRES 15PSI ABSO 3.3V DIP
(In US Dollars)
250 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:3 V ~ 3.6 V
Termination Style:PC Pin
Supplier Device Package:8-DIP
Series:TruStability® SSC
Pressure Type:Absolute
Port Style:Barbed
Port Size:Male - 0.19" (4.93mm) Tube
Package / Case:8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
Output Type:I²C
Output:12 b
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Operating Pressure:15 PSI (103.42 kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum Pressure:30 PSI (206.84 kPa)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Detailed Description:Pressure Sensor 15 PSI (103.42 kPa) Absolute Male - 0.19" (4.93mm) Tube 12 b 8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
Accuracy:±0.25%