SSCDANN015PGAA5
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
SSCDANN015PGAA5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SSCDANN015PGAA5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SSCDANN015PGAA5
Manufacturer Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description SENSOR PRES 15PSI GAUG 5V DIP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 264 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:4.75 V ~ 5.25 V
Termination Style:PC Pin
Supplier Device Package:8-DIP
Series:TruStability® SSC
Pressure Type:Vented Gauge
Port Style:Barbed
Port Size:Male - 0.19" (4.93mm) Tube
Package / Case:8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Other Names:480-5489
SSCDANN015PGAA5-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Operating Pressure:15 PSI (103.42 kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum Pressure:30 PSI (206.84 kPa)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Detailed Description:Pressure Sensor 15 PSI (103.42 kPa) Vented Gauge Male - 0.19" (4.93mm) Tube 0.5 V ~ 4.5 V 8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port
Accuracy:±0.25%