SQCAEA8R2JATME
AVX Corporation
SQCAEA8R2JATME
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SQCAEA8R2JATME with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SQCAEA8R2JATME
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 8.2PF 150V 0505
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:150V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.022" (0.57mm)
Temperature Coefficient:A
Size / Dimension:0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Package / Case:0505 (1313 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Detailed Description:8.2pF ±5% 150V Ceramic Capacitor A 0505 (1313 Metric)
Capacitance:8.2pF