SM15T36CA
STMicroelectronics
SM15T36CA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SM15T36CA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SM15T36CA
Manufacturer STMicroelectronics
Description Transil Diode (TVS); 1500W; 30.8V; 156A; bidirectional; -55+150 deg.C; SMD; DO214AB(SMC)
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 40573 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):30.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.3V
Voltage - Breakdown (Min):34.2V
Type:Zener
Supplier Device Package:SMC
Series:SM15T, TRANSIL™
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:DO-214AB, SMC
Other Names:497-7873-6
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):156A (8/20µs)