SLVU2.8HTG
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SLVU2.8HTG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SLVU2.8HTG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SLVU2.8HTG |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse |
| Description | SLVU2.8 Series 600 W 2.8 V 40 A SMT Surge Protected TVS Diode Array SOT23-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.561 | $0.506 | $0.456 | $0.447 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 2.8V (Max) |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 15V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 3V |
| Type: | Zener |
| Supplier Device Package: | SOT-23-3 |
| Series: | SLVU2.8, SPA® |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 600W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Other Names: | F4207TR SLVU28HTG |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 40A (8/20µs) |
| Capacitance @ Frequency: | 2pF @ 1MHz |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SLVU2.8HTG, use the request quote form to request SLVU2.8HTG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SLVU2.8HTG.The price and lead time for SLVU2.8HTG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SLVU2.8HTG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



