SLVU2.8-TP
Micro Commercial Components (MCC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SLVU2.8-TP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SLVU2.8-TP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SLVU2.8-TP |
|---|---|
| Manufacturer | MCC |
| Description | Tvs Diode 2.8V 8V SOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.624 | $0.564 | $0.508 | $0.497 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 2.8V (Max) |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 8V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 3V |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Type: | Zener |
| Supplier Device Package: | SOT-23 |
| Series: | - |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 500W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Other Names: | SLUV2.8-TP SLUV2.8-TPMSTR SLUV2.8-TPMSTR-ND SLVU2.8-TPMSTR SLVU28TP |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 5A (8/20µs) |
| Capacitance @ Frequency: | 13pF @ 1MHz |
| Base Part Number: | SLVU |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SLVU2.8-TP, use the request quote form to request SLVU2.8-TP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SLVU2.8-TP.The price and lead time for SLVU2.8-TP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SLVU2.8-TP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


