SK4R7M450ST
Cornell Dubilier Electronics
SK4R7M450ST
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SK4R7M450ST with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SK4R7M450ST
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:SK
Ripple Current @ Low Frequency:50mA @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):56.47 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:4.7µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 56.47 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:4.7µF